تبلیغات
ورزشی - مسابقات ورزشى در مدارس
 
ورزشی
سه شنبه 24 آبان 1390 :: نویسنده : کیوان فیروزه ئی
  اگر چه گنجاندن مسابقات ورزشى در برنامه‌هاى مدارس سابقه نسبتاً طولانى دارد ولى باید اذعان کرد که آنچه تاکنون در این زمینه اقدام شده، بیشتر مسابقات ورزشى پسران را مورد توجه قرار داده است، در صورتى که این برنامه‌ها باید براى تمام پسران و دختران تنظیم گردیده و همه آنان را در برگیرد.    
 معلمان ورزش و مربیان تربیت‌بدنى باید به این مسئله توجه داشته باشند که نتایج تربیتى بسیارى در ضمن اجراء مسابقات ورزشى عاید دانش‌آموزان خواهد شد. مسابقات ورزشى موجب مى‌شود که دانش‌آموزان، شخصیت فردى و استعداد ذاتى خود را بروز دهند و نیز در اثر برخورد جدى با یکدیگر، فواید اجتماعى با ارزشى بدست آورند. البته آثار غیرقابل تردید جسمى و روحی، که از راه اجراء مسابقات ورزشى نصیب نسل جوان مى‌شود، به‌قدرى روشن و مسلم است که جاى بحثى باقى نمى‌گذارد.
ذهن معلمان ورزش در اجراء مسابقات ورزشى باید بر آموزش فنون و مهارت‌ها و رعایت مقررات و قواعد ورزش متمرکز گردد، تا دانش‌آموزان از هر جهت براى فعالیت‌هاى سالم ورزشى و حتى روبرو شدن با پیشامد‌ها و مشکلات زندگى و مقاومت در مقابل آنها آماده شوند.
 در مورد اجراء برنامه‌هاى مربوط به مسابقات ورزشى در مدارس، نکات چندى را بایستى بشرح زیر مورد توجه قرار داد:    


 اولین گام در جهت رعایت ایمنی، متناسب بودن فعالیت و مسابقه ورزشى با سن و سال و توانایى جسمى شرکت‌کنندگان است. بدین معنى که در نظر گرفتن رشته‌هاى سنگین ورزشى بدون توجه به قوا و وضع جسمانى شرکت‌کنندگان، افزون بر اینکه به حال آنان مفید نخواهد بود، ضررهاى جسمى و روحى جبران ناپذیرى نیز به سلامت آنها وارد خواهد ساخت. نکته دیگر این است که معلم و مربى ورزش همواره باید به خستگى شدید بدنى و روحى دانش‌آموزان در مسابقات ورزشى توجه داشته باشد و قبل از اینکه این حالات به شرکت‌کنندگان و یا تعدادى از آنان دست دهد، از آن به شدت جلوگیرى کند.    

 معلم و مربى آگاه ورزش، از قبل براى شرکت‌کنندگان و دانش‌آموزان، اساس ایمنى هر رشته و مسابقه ورزشى را شرح مى‌دهد و آنان را به رعایت اصول ایمنى هر مسابقه مؤظف مى‌سازد. البته نکته مهم دیگر از نظر ایمنى شرکت‌کنندگان در فعالیت‌ها و مسابقات ورزشی، در نظرگرفتن و بکار بردن وسایل مناسب ورزشی، حفظ ایمنى و سلامت دانش‌آموزان از نظر زمین‌ها و میدان‌هاى بى‌خطر ورزشى است.    
 روشن است که داورى مسابقات ورزشى باید به وسیله مربیان آگاه ورزشى و یا متخصصان با تجربه به‌ عمل آید. در این مورد، مهم‌ترین اصلى که داوران مسابقات ورزشى باید به آن توجه نمایند، حفظ اصل بى‌طرفى و پاى‌بندى به ابراز علاقه عادلانه است.
   

 در خاتمه اضافه مى‌نماید مسابقات ورزشى در مدارس، براى پسران و دختران، باید به‌طور جداگانه تنظیم گردیده و اجراء آن، بهیچ‌وجه نباید فشار روانى بر شرکت‌کنندگان وارد نماید، چرا که نتیجه بازی، چه بُرد و چه باخت، چندان مهم نبوده و آنچه حائز اهمیت است، اشاعه روح جوانمردی، حفظ و گسترش موازین اخلاقی، در سایه برگزارى این قبیل از مسابقات در بین دانش‌آموزان مدارس مى‌باشد.نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کیوان فیروزه ئی
مطالب اخیر

نظرسنجی

آیا مطالب این وب سایت برای شما مفید بوده؟


جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :