ورزشی
.

«آیا مردان راحت تر از زنان وزن کم می کنند» یا «آیا مردان و زنانی که هم وزن هستند، به میزان کالری یکسانی در روز نیاز دارند یا باید مقدار کالری های متفاوتی دریافت کنند؟» پرسش های بسیاری از این دست وجود دارد که پاسخ شان تفاوت های نیازهای تغذیه ای زنان و مردان و تفاوت مکانیسم بدن آنها را شرح می دهد. در اینجا شما خواهید دانست که جنسیت چه تأثیری بر کیفیت ورزش و رژیم های کاهش وزن در زنان و مردان دارد. چند پرسش عمده در این مقوله مطرح است.

آیا مردان راحت تر از زنان وزن کم می کنند ؟


  با وجودی که ماهیت چربی در بدن زنان و مردان یکی است؛ ولی، چگونگی توزیع آنها با هم تفاوت دارد و همین تفاوت در توزیع چربی است که مشخص می کند سلامتی شما چقدر در معرض خطر است و آیا راحت می توانید وزن کم کنید یا خیر. به طور کلی چربی جمع شده در قسمت بالایی بدن (در بدن سیب شکل ) برای سلامتی بیشتر خطر دارد؛ ولی، از دست دادن آن آسان تر از چربی جمع شده در پایین تنه ( ران ها و باسن ) است. و به خاطر این است که چربی جمع شده در بالاتنه از لحاظ متابولیک فعال تر بوده و منبع تأمین انرژی برای بدن است.
به همین خاطر مردان و زنانی که بدن سیب شکل دارند، هنگام استفاده از رژیم های کاهش وزن زودتر وزن کم می کنند و این امر به خصوص در ابتدای کار واضح تر است. ولی، اشکال کار این است که چربی جمع شده در قسمت شکم آنها را در معرض خطر ابتلا به بیماری های ناشی از چاقی قرار می دهد و آنها بیش از گلابی شکل ها در معرض خطر قرار دارند. ولی، این به معنی آن نیست که گلابی شکل ها نمی توانند وزن کم کنند و چربی اضافی بدن شان را بسوزانند بلکه هر گاه که شما کالری کمتری دریافت کنید، بدن تان از ذخایر چربی در هر جای بدن تان که باشد، استفاده می کند تا انرژی اش را تأمین کند. و دقت کنید که کاهش وزن شکلی کلی بدن شما را تغییر نمی دهد بلکه تنها سایز کم می کنید.


آیا مردان و زنان باید رویکردی متفاوت در ورزش داشته باشند؟

 
با وجودی که بدن زنان به طور کلی بیش از بدن مردان چربی دارد؛ ولی، این باعث نمی شود که در سلامتی و کارایی آنها خللی به وجود آید. در واقع، زنانی که به طور ناگهانی و در کوتاه مدت مقدار زیادی وزن کم می کنند با توقف قاعدگی و کاهش توده استخوانی روبه رو می شوند و در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان و آندومتر قرار می گیرند و البته، باید دیگر مشکلات ناشی از سوء تغذیه را هم به این مشکلات افزود. تفاوت های سایز، عضلات، قدرت و سرعت در بین زنان و مردان به تفاوت سطوح تستوسترون در خون بستگی دارد و به تفاوت های حجم عضلات در دو جنس مربوط می شود. ولی، شواهدی مبنی بر تفاوت کیفیت عضلات در دو جنس وجود ندارد. بدن زنان هم مانند بدن مردان به تمرینات ورزشی و ایروبیک واکنش مطلوب نشان می دهد و بر قدرت و سرعت بدنی و کیفیت زندگی فرد می افزاید.
حداکثر توان یک زن و مقاوت او هنگام تمرینات ایروبیک به طور کلی 5 تا 10 درصد از مردان کمتر است. این امر به خاطر این است که بدن زنان به طور طبیعی 5 تا 10 درصد کمتر هموگلوبین دارد. هموگلوبین پروتئینی است که آهن را به سلول ها حمل کرده و اکسیژنی را به عضله می رسانند. زنانی که نمی توانند بدون هیچ علت مشخصی خوب ورزش کنند و تمرینات ایروبیک را انجام دهند، باید اطمینان حاصل کنند که مقادیر کافی آهن و ویتامین ها به ویژه ویتامین B را دریافت می داند. اگر مشکل آنها ادامه پیدا کند، باید از لحاظ کم خونی و فقر آهن بررسی شوند.

 آیا انگیزه زنان و مردان در ورزش با هم فرق دارد ؟

 
پژوهشی که به تازگی روی یازده هزار دانش آموز دبیرستانی و 60 هزار بزرگسال در امریکا انجام شده نشان می دهد که زنان و مردان چه تصوراتی از بدن خود دارند ؟
در بزرگسالان، 48 درصد از زنان و 26 درصد از مردان گفتند که اضافه وزن دارند، در حالی که 38 درصد از زنان و 24 درصد از مردان در بررسی سعی در کاهش وزن داشتند.
مردانی که با توجه به BMI ( شاخص توده بدنی ) اضافه وزن داشتند، بیشتر می خواستند که وزن خود را نرمال بدانند و این در حالی بود که زنان با BMI نرمال تمایل داشتند خود را دارای اضافه وزن بدانند.
در بین دانش آموزان دبیرستانی 44 درصد از دختران و 15 درصد از پسران سعی در کاهش وزن داشتند. دختران 4 برابر بیش از پسران برای کاهش وزن میزان دریافت کالری شان را محدود کرده بودند و این رقم در مورد مردان 41 درصد بود. هم زنان و هم مردان به خاطر ملاحظات سلامتی و میزان پذیرش در اجتماع از وزن شان ناراضی بودند تا به خاطر ظاهر اندام شان. با وجودی که چربی اضافه بدن علت اول نارضایتی زنان و مردان از وزن شان بود بیش از 60 درصد مردان و تنها 10 درصد زنان گفتند که به خاطر عضلانی نبودن بدن شان نگرانند.
در بین کسانی که با توجه به BMI کمبود وزن داشتند، 83 درصد از زنان گفتند که از وزن شان راضی هستند و این رقم درباره مردان 77 درصد بود. مردان به طور واضح بیش از زنان گفتند که ورزش مرتب باعث شده حس خوبی نسبت به بدن شان داشته باشند و این در حالی بود که زنان گفتند وزن آنها برخلق و خوی شان اثر می گذارد. مجلاتی که زنان مطالعه می کردند، 10 برابر بیش از مجلاتی بود که مردان درباره کاهش وزن و رژیم های غذایی مطالعه می کردند و جالب این که مجلات مورد مطالعه مردان بیشتر درباره بدن سازی، تناسب اندام، عضله سازی و مکمل های ساخت عضله بود. مردان و زنان مشکلاتی مشابه درباره خوردن احساسی داشتند، ولی، مردان زمانی که می خواستند با خوردن آرامش پیدا کنند، بیشتر غذاهای پروتئینی می خورده و زنان بیشتر به غذاهای حاوی کربوهیدرات ها مانند شیرینی ها تمایل داشتند. با وجود تفاوت های بین دو جنس هر دوی زنان و مردان به تناسب اندام خود بسیار اهمیت می دادند.


منبع:نشریه دنیای زنان، شماره 51.
نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کیوان فیروزه ئی
مطالب اخیر

نظرسنجی

آیا مطالب این وب سایت برای شما مفید بوده؟


جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic