ورزشی
شنبه 5 آذر 1390 :: نویسنده : کیوان فیروزه ئیمهدیه آقازمانی/ کارشناسان و مسؤولان در گفتگو با «سلامت»، ورزش همگانی را چیزی فراتر از ورزش قهرمانی می‌دانند

 

گاهی چیزهای بسیار مهم در زندگی ما اتفاق می‌افتد که ما از آن غافل‌ایم و شاید زمانی متوجه آن شویم که دیگر خیلی دیر شده است. اگر نگاهی به آمار رو به افزایش بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، چاقی، انواع سرطان‌ها، افسردگی، اضطراب و... بیندازید، حتما متوجه خواهید شد که ورزش نکردن و نداشتن تحرک بدنی یکی از همان اتفاقات مهمی است که زندگی ما را احاطه کرده و ما از آن غافل شده‌ایم. درکشورهای مختلف بین 60 تا 85 درصد از افراد تحرک کافی ندارند و اگر بگوییم زندگی بی‌تحرک باعث افزایش شدید آمار مرگ و میر و افزایش بیماری‌های غیرواگیر می‌شود، اغراق نکرده‌ایم. در ادامه با برخی از مسوولان در مورد باورهای رایج در جامعه به گفتگو نشسته‌ایم.
مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت حرف‌هایش را با بیان آماری نگران‌کننده شروع می‌کند: «عامل حدود 50 تا 60 درصد بیماری‌ها کم‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب است و بیش از 70 درصد مردم کم‌تحرک هستند و این کم‌تحرکی در زنان بیشتر از مردان است.»

مادران باید الگوی ورزش خانواده باشند:
 

دکتر رخشانی، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

دکتر رخشانی در ادامه حرف‌هایش توضیح می‌دهد که: «تحرک بدنی تعاریف مختلفی دارد و سه نوع تحرک بدنی داریم: خفیف، متوسط و شدید یا قوی. در واقع ورزش فعالیت بدنی قوی یا شدید است و ما توقع نداریم که همه مردم ورزش کنند و حتما به سالن ورزشی بروند یا حتما یک رشته ورزشی را انتخاب کنند. آن چیزی که مدنظر است این است که هر فرد بتواند به طور روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط منظم و هدف‌مند داشته باشد و این تحرک بدنی باید به گونه‌ای باشد که فرد احساس کند ضربان قلب‌اش تندتر می‌زند و شروع به عرق کردن ‌کند.» دکتر رخشانی فعالیت‌های روزانه مثل فعالیت فکری، خرید کردن و خانه‌داری را جزو فعالیت‌ بدنی خفیف دسته‌بندی می‌کند و می‌گوید: «هدف از فعالیت بدنی مصرف کالری و قوی شدن عضلات بدن است و مشکل اصلی ما این است که مردم اطلاعات زیادی در مورد فیزیولوژی بدن‌شان ندارند. مردم باید بدانند سوخت و ساز بدن چگونه صورت می‌گیرد و بدن در روز به چه میزان کالری نیازمند است. با آگاهی از این موارد می‌توانند فعالیت بدنی مناسبی داشته باشند.» مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت تاکید می‌کند: «فعالیت بدنی از بروز بیماری‌های فشارخون، انواع سرطان‌ها، دیابت و چاقی پیشگیری می‌کند و به سلامت جسمی و روحی منجر می‌شود و احساس شادابی و اعتماد به نفس به فرد می‌دهد، بنابراین نباید کمبود امکانات و نبود وقت را بهانه‌ای برای نداشتن فعالیت بدنی ذکر کنیم و هر فرد می‌تواند با توجه به شرایط‌اش به طور متوسط روزانه نیم ساعت فعالیت بدنی متوسط داشته باشد و حتی می‌تواند این زمان را به دو تایم
15 دقیقه‌ای تقسیم کند.»
 
دکتر رخشانی با بیان اینکه چاقی در زنان بیشتر از مردان است، تصریح می‌کند: «بسیاری از مشکلات عضلانی و دردهای مفاصل در زنان به دلیل بی‌تحرکی است و چاقی معضل دیگری است که در زنان بیشتر است و ارتباط مستقیمی با بی‌تحرکی دارد. این موضوع به تصورات زنان برمی‌گردد که فکر می‌کنند چون از صبح مشغول فعالیت روزانه خود هستند، نیازی به تحرک بدنی و یا ورزش ندارند.» وی نقش مادر خانواده را در ترویج فرهنگ ورزش بسیار مهم ذکر می‌کند: «مادر نقش مدیریتی اعضای خانواده را دارد و می‌تواند برای اعضای خانواده الگوی مناسبی در زمینه ورزش کردن باشد و آنها را به فعالیت بدنی تشویق کند. همان‌طور که مادر خانواده، از فرزندان‌اش در مورد خوردن غذا سوال می‌کند باید در مورد ورزش روزانه هم بپرسد و آنها را تشویق به این کار کند.»
رییس اداره آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت حرف‌هایش را این‌گونه به پایان می‌برد: «نیازی نیست که حتما هر فرد یک رشته ورزشی را انتخاب کند و یا حتما باید امکانات خاصی مثل پیاده‌روی اختصاصی و یا پیست دوچرخه‌ وجود داشته باشد تا به فعالیت بدنی بپردازد. اگرچه وجود همه اینها مطلوب است اما همه ما باید قبول کنیم برای سلامت‌مان وقت بگذاریم و برنامه‌ریزی کنیم. باید بر رفتارمان مدیریت داشته باشیم و ورزش را جزو فعالیت‌های روزانه قرار دهیم و این رفتار تبدیل به عادت شود. دوم آنکه به رفتارمان نظارت داشته باشیم، یعنی اگر هر روز ورزش کردیم، به خودمان پاداش بدهیم و یا اگر یک روز میزان فعالیت بدنی‌مان کاهش یافت، روز بعد آن را جبران کنیم. سوم آنکه همه افراد جامعه، یکدیگر را برای ورزش کردن تشویق کنند.»

ورزش به شرط نشاط:
 

محمدرحیم جهانگیری، دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی

بسیاری از افراد بر این باورند که تحرک و فعالیت روزانه با ورزش تفاوت خاصی ندارد و مهم این است که فقط کمی تحرک داشته باشیم. محمدرحیم جهانگیری، دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی در این باره می‌گوید: «تحرک بدنی و ورزش دو مقوله جدا هستند و کارشناسان تعاریف مختلفی از آن ارایه کرده‌اند. ورزش همگانی انجام بازی یا حرکات بدنی برای همه با هدف شادابی، نشاط و تندرستی است. جهانگیری تاکید می‌کند: «ممکن است که کارگری روزانه فعالیت بدنی زیادی داشته باشد و کار کند، اما هدف‌اش درآمدزایی است و حتی ممکن است حرکاتی انجام دهد که به بدن‌اش آسیب برساند. زمانی که فرد با هدف شادابی و نشاط فعالیتی انجام دهد، ورزش محسوب می‌شود.» وی به تعریف دیگری از ورزش همگانی اشاره می‌کند: «هر کس در هر زمان و در هر کجا و در هر موقعیت و با کمترین امکانات می‌تواند به ورزش همگانی بپردازد، در صورتی که با هدف شادابی و نشاط این اقدام صورت گیرد.» دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی خاطرنشان می‌کند: «زندگی ماشینی افراد را طوری بار آورده که به جای آنکه از عادات مضرشان دست بکشند، عادات مفیدشان مثل ورزش کردن را کنار می‌گذارند. اگر مردم بدانند ورزش کردن، پیاده‌روی، گشت در طبیعت، فعالیت فیزیکی چه‌قدر برای جسم و روح شان مفید است و باعث استحکام خانواده می‌شود، هرگز آن را کنار نمی‌گذارند.» نکته حایز اهمیت آن است که بیشتر فعالیت‌های سازمان تربیت بدنی معطوف به ورزش‌های قهرمانی است و مردم بیشتر تماشاگر این مسابقات هستند، به جای اینکه خود نیز تشویق به ورزش شوند.
جهانگیری در این‌باره توضیح می‌دهد: «بر طبق قانون یک درصد از کل بودجه هر وزارتخانه یا سازمانی باید صرف ورزش کارکنان همان وزارتخانه شود، بنابراین دولت اعتبار خاصی را برای ورزش اقشار مختلف مثل کارمند، کارگر، دانشجو، دانش‌آموز در نظر گرفته است. بعضی از وزارتخانه‌ها با این بودجه اقدام به ساخت ورزشگاه کرده‌اند و کارکنان از امکانات‌اش استفاده می‌کنند اما برخی دیگر به جای اینکه این بودجه را صرف ورزش کارکنان خود کنند، برای تبلیغات اقدام به خرید یک تیم ورزشی می‌کنند.» جهانگیری با انتقاد از اجرایی نشدن این قانون می‌گوید: «اولا این یک درصد در اکثر مواقع داده نمی‌شود و دوم آنکه این بودجه به صورت صددرصد صرف ورزش کارکنان نمی‌شود، یعنی اگر به‌طور مثال حقوق ماهیانه شما 500 هزار تومان باشد، 1 درصد از آن در سال چیزی حدود 60 هزار تومان می‌شود و این مبلغ سهم ورزش شماست و مدیریت آن نهاد باید به طرق مختلف اعم از آموزش رشته‌های ورزشی یا ساخت ورزشگاه و یا خرید وسایل ورزشی برای فرد هزینه کند.» دبیر فدراسیون‌ ورزش‌های همگانی به قانون جدیدی که دولت تصویب کرده نیز اشاره می‌کند: «براساس مصوبه دولت، کارمندان دولت می‌توانند هفته‌ای دو ساعت به ورزش همگانی بپردازند.» اما جای خالی برنامه‌های تبلیغاتی تأثیرگذار در زمینه ورزشی بسیار خالی است. برنامه‌هایی که مردم را تشویق به ورزش و فعالیت فیزیکی کند.
دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی کمبود اعتبار را دلیل این امر می‌داند و می‌گوید: «اعتباری که در اختیار ماست، بسیار ناچیز و کم است و امکان اینکه به صورت گسترده در صدا و سیما و یا نهادهای دیگر اقداماتی انجام دهیم، وجود ندارد. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، این است که به نهادهای دیگر مثل صدا و سیما طرح‌هایمان را ارایه می‌کنیم که متاسفانه با توجه به تشکیلات‌شان موردی و سلیقه‌ای عمل می‌شود.» جهانگیری تاکید می‌کند: «هر چه‌قدر بودجه برای ترویج ورزش‌های همگانی صرف شود، درواقع صرفه‌جویی قابل‌توجهی در بیمارستان‌سازی، مشکلات اجتماعی، خانوادگی و جلوگیری از بیماری‌ها خواهد شد.» دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی حرف‌هایش را با توصیه به مردم به پایان برد:‌ «اگر مردم بدانند با روزی نیم ساعت ورزش چه‌قدر در هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی صرفه‌جویی می‌شود و طراوت و نشاط و شادابی و همچنین هم‌بستگی خانوادگی آنها دو چندان می‌شود، هرگز ورزش را فراموش نخواهند کرد.»

روزی نیم ساعت ورزش کنید:
 

دکتر حسین ملک‌افضلی، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

دکتر حسین ملک‌افضلی، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران فعالیت بدنی را یکی از عوامل موثر بر سلامت انسان در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی‌عروقی، انواع سرطان‌ها، دردهای مفاصل و... ذکر می‌کند و می‌گوید: «هر فرد برحسب سن باید حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید داشته باشد، به نحوی که ضربان قلب‌اش از حالت عادی تندتر بزند. علاوه بر آن به افراد زیر 18 سال توصیه می‌شود روزی یک ساعت فعالیت بدنی (ورزش کردن و بازی کردن و دویدن) داشته باشند و افراد بالغ 5 روز در هفته 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا شدید داشته باشند.» دکتر ملک افضلی اولین اولویت برای گسترش فرهنگ ورزش در جامعه را توجه به ورزش کودکان و نوجوانان عنوان می‌کند و می‌گوید: «مدارس نقش مهمی در نهادینه کردن فرهنگ ورزش دارند. آموزش و پرورش باید علاوه بر فراهم آوردن امکانات ورزشی، آموزش‌های لازم را برای بچه‌ها در نظر گیرد.» وی خاطرنشان می‌کند: «متاسفانه اکثر مدارس فضای کافی برای ورزش ندارند و علاوه بر آن فضای ایمن برای فعالیت بچه در بیرون از منزل نیز فراهم نیست، در نتیجه بسیاری از والدین به دلیل نگرانی از فعالیت بدنی فرزندشان جلوگیری می‌کنند.» دکتر ملک‌افضلی تاکید می‌کند: «در سال‌های اخیر به دلیل نوع تغذیه و بی‌تحرکی کودکان که مدام در پای کامپیوتر هستند، آمار چاقی در کودکان افزایش یافته است و این چاقی مبنای بسیاری از بیماری‌ها در بزرگسالی خواهد بود، بنابراین فرهنگ ورزش کردن باید از دوران کودکی شکل بگیرد تا در آینده نیز ادامه داشته باشد. در این بین خانواده‌ها، آموزش و پرورش و شهرداری نقش اساسی را ایفا می‌کنند.» وی با اعتقاد به اینکه باید شرایط و امکانات ورزش کردن در شهرها و روستاها فراهم شود، می‌گوید: «باید تغییراتی در مسیر خیابان‌ها و جاده‌ها ایجاد شود تا مردم بتوانند با دوچرخه رفت و آمد کنند. در بسیاری از کشورها در خیابان مسیر ویژه‌ای برای دوچرخه‌سواری وجود دارد، اما در حال حاضر وضعیت ترافیک ما به گونه‌ای است که نمی‌توان این کار را انجام داد. حتی وضعیت پیاده‌روها به‌گونه‌ای نیست که بتوان به راحتی ورزش پیاده‌روی انجام داد.» دکتر ملک‌افضلی در پایان حرف‌هایش تاکید کرد: «ورزش کردن یک علم است و برای به دست آوردن این علم باید همه افراد جامعه ورزش را جزو برنامه روزانه‌شان قرار بدهند.»

ورزش باید به یک ارزش تبدیل شود:
 

دکتر مرندی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

دکتر مرندی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن فرهنگ ورزش را بسیار حیاتی دانسته و می‌گوید: «آموزش و پرورش باید آموزش سلامت را جزو برنامه‌های درسی دانش‌آموزان قرار بدهد تا از این طریق بچه‌ها با اصول سلامت آشنا شوند و به اهمیت ورزش پی ببرند.» وی ادامه می‌دهد: «کشورهایی مانند سریلانکا، کوبا و کاستاریکا با وجود آنکه GDP پایین داشتند ولی در برنامه‌های سلامت موفق عمل کرده و از حدود 50 سال پیش آموزش مراقبت‌های اولیه را در اولویت قرار داده‌اند.» دکتر مرندی تاکید می‌کند: «ورزش و فعالیت بدنی باید به یک ارزش در جامعه تبدیل شود و همه ورزش کنند.» وی ادامه می‌دهد: «برای این منظور باید امکانات لازم برای ورزش کردن فراهم باشد و همچنین رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما نقش اساسی در ترویج فرهنگ ورزش در جامعه دارند.» دکتر مرندی توجه به ورزش زنان را از اولویت‌ها ذکر می‌کند و می‌گوید: «علاوه بر آنکه زنان سکان‌دار سلامت خانواده هستند، توجه به سلامتی آنها نیز بسیار اهمیت دارد. ایجاد مکان‌های اختصاصی برای ورزش زنان و قابل دسترس بودن این مکان‌ها و همچنین آموزش آنها باید جزو اولویت‌ها باشد.» دکتر مرندی خاطرنشان می‌کند: «دولت باید برای کارمندانی که ورزش می‌کنند، اقدامات تشویقی در نظر بگیرد و اقداماتی مانند پیاده‌روی خانوادگی باید به طور مداوم وجود داشته باشد.»

منبع: www.salamat.comنوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کیوان فیروزه ئی
مطالب اخیر

نظرسنجی

آیا مطالب این وب سایت برای شما مفید بوده؟


جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic