ورزشی tag:http://blogsports.mihanblog.com 2020-09-27T08:16:50+01:00 mihanblog.com آدرس جدید سایت 2012-03-30T20:50:47+01:00 2012-03-30T20:50:47+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/241 کیوان فیروزه ئی باسلامبازدید کننده گرامیپرتال تخصصی تندرستی و علوم ورزشی با تغییرات و زمینه کاری جدید، با آدرس www.blogsport.info فعالیت مجدد خود را آغاز نمود. به زودی مطالب به آدرس جدید منتقل میشود. باسلام


بازدید کننده گرامی

پرتال تخصصی تندرستی و علوم ورزشی با تغییرات و زمینه کاری جدید، با آدرس www.blogsport.info فعالیت مجدد خود را آغاز نمود. به زودی مطالب به آدرس جدید منتقل میشود. ]]>
اطـــــــــلاعیــــــــــــه 2012-01-07T13:16:28+01:00 2012-01-07T13:16:28+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/239 کیوان فیروزه ئی با سلام مراجعین محترمبه دلیل ایجاد برخی تغییرات فنی در پرتال تخصصی تندرستی و علوم ورزشی ،تا اطلاع ثانوی مطلب و مقاله ای ارسال نمیشود.این تغییرات در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد.با تشکر با سلام

مراجعین محترم
به دلیل ایجاد برخی تغییرات فنی در پرتال تخصصی تندرستی و علوم ورزشی ،تا اطلاع ثانوی مطلب و مقاله ای ارسال نمیشود.

این تغییرات در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد.
با تشکر
]]>
آشامیدن آب یک ساعت پیش از ورزش و در هنگام ورزش تولید اسید لاکتیک را کاهش می‌دهد 2011-12-12T10:41:44+01:00 2011-12-12T10:41:44+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/238 کیوان فیروزه ئی آشامیدن آب یک ساعت پیش از ورزش و در هنگام ورزش تولید اسید لاکتیک را کاهش می‌دهد که این اسید علت اصلی خستگی ورزشکاران در زمان انجام ورزش است.  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ،  “مینا شریفی” کارشناس ارشد تربیت بدنی گفت : از آنجایی که هر میزان تولید اسیدلاکتیک در بدن بیشتر شود فرد بیشتر احساس خستگی می‌کند لازم است ورزشکاران در هنگام ورزش آب بنوشند. وی افزود: همچنین مصرف کربوهیدرات‌ها که باعث افزایش ذخایر گلیکوژنی بدن و تولید انرژی بیشتر در آشامیدن آب یک ساعت پیش از ورزش و در هنگام ورزش تولید اسید لاکتیک را کاهش می‌دهد که این اسید علت اصلی خستگی ورزشکاران در زمان انجام ورزش است.
 
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ،  “مینا شریفی” کارشناس ارشد تربیت بدنی گفت : از آنجایی که هر میزان تولید اسیدلاکتیک در بدن بیشتر شود فرد بیشتر احساس خستگی می‌کند لازم است ورزشکاران در هنگام ورزش آب بنوشند.

وی افزود: همچنین مصرف کربوهیدرات‌ها که باعث افزایش ذخایر گلیکوژنی بدن و تولید انرژی بیشتر در بدن می‌شود به کاهش تولید اسیدلاکتیک کمک می‌کند.
این کارشناس خاطرنشان ساخت: کربوهیدارت‌ها در نان، بیسکویت، برنج، سیب زمینی و ماکارونی یافت می‌شود.
عضوتیم ملی بسکتبال و نایب رییس هیات تنیس خاکی استان قزوین گفت: تغذیه در ورزش حرفه‌ای ازاهمیت بسیار بالایی برخورداراست،ورزشکاران‌بخصوص نوجوانان باید از مواد پروتئینی به میزان کافی زیرنظر مربیان خود استفاده کنند.
شریفی بابیان اینکه پروتئین در موادغذایی نظیر گوشت، مرغ و لوبیا وجود دارد، گفت: کمبود پروتئین در ورزشکاران باعث آتروفی (عضله سوزی) و به لاغر شدن ورزشکار و توان جسمی کمتر در هنگام ورزش منجر می‌شود.
وی گفت: ورزشکاران بخصوص کسانی که بصورت حرفه‌ای به ورزش می‌پردازند باید مصرف چربی و پروتئین را در هنگام مسابقات کاهش دهند و بامشورت مربیان خود مواد کربوهیدراتی بیشتری استفاده کنند. ]]>
درد ساق بدنبال ورزش 2011-12-10T18:21:23+01:00 2011-12-10T18:21:23+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/237 کیوان فیروزه ئی درد ساق در هنگام ورزش مسئله شایعی است. درد معمولاً‌ در جلوی قسمت تحتانی ساق پا و نزدیک مچ و یا در سمت داخلی ساق رخ می دهد. این عارضه در دوندگان مشاهده میشود ومعمولا ناشی از شکستگی های استرسی یا خونرسانی ناکافی است. ریسک فاکتورهای این عارضه عبارتند از :- تمرین بیش از حد- روش دویدن نادرست- تمرین های کششی نادرست- گرم کردن ناکافی- دویدن یا پریدن بر روی سطح سخت- کفش نا مناسب ورزشیدکتر دانیال شریفی رضوی درد ساق در هنگام ورزش مسئله شایعی است. درد معمولاً‌ در جلوی قسمت تحتانی ساق پا و نزدیک مچ و یا در سمت داخلی ساق رخ می دهد. این عارضه در دوندگان مشاهده میشود ومعمولا ناشی از شکستگی های استرسی یا خونرسانی ناکافی است. ریسک فاکتورهای این عارضه عبارتند از :

- تمرین بیش از حد
- روش دویدن نادرست
- تمرین های کششی نادرست
- گرم کردن ناکافی
- دویدن یا پریدن بر روی سطح سخت
- کفش نا مناسب ورزشی

دکتر دانیال شریفی رضوی
]]>
پارگی ها و آسیب رباط,تاندون و عضله 2011-12-06T10:10:32+01:00 2011-12-06T10:10:32+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/236 کیوان فیروزه ئی کشیدگی و پارگی های رباط , تاندون ها و عضلاتحرکت ناشی از انقباض عضلات و انتقال این انقباضات به مفاصل است. هر عضله توسط یک نوار فیبری به نام تاندون به استخوانهای یک سمت مفصل اتصال دارد. کشیدگی های ایجاد شده در عضله یا تاندون آنرا strain می نامیم. پارگی ناشی از کشیدگی چه کامل باشد چه جزئی می تواند در عضله, محل اتصال عضله به تاندون یا در داخل تاندون اتفاق بیافتد که همگی اینها را strain می نامیم.پایداری مفاصل مرهون وجود نوارهای فیبری است که استخوانها را به هم اتصال می دهند و حرکات مفصل را در جهتی خ کشیدگی و پارگی های رباط , تاندون ها و عضلات
حرکت ناشی از انقباض عضلات و انتقال این انقباضات به مفاصل است. هر عضله توسط یک نوار فیبری به نام تاندون به استخوانهای یک سمت مفصل اتصال دارد. کشیدگی های ایجاد شده در عضله یا تاندون آنرا strain می نامیم. پارگی ناشی از کشیدگی چه کامل باشد چه جزئی می تواند در عضله, محل اتصال عضله به تاندون یا در داخل تاندون اتفاق بیافتد که همگی اینها را strain می نامیم.
پایداری مفاصل مرهون وجود نوارهای فیبری است که استخوانها را به هم اتصال می دهند و حرکات مفصل را در جهتی خاص امکانپذیر و در برخی جهات محدود می کنند این نوارهای فیبری را رباط می نامیم و به کشیدگی یا پارگی رباطها در اثر اعمال فشار یا ضربه هم sprain می گوییم.
علل ایجاد strain و sprain

- این دو صدمه دیدگی هنگامی رخ می دهد که بدن تحت فشار و استرس قرار گیرد. در جریان این فشار عضلات و رباطها در جهتی انقباض یا تحت فشار قرار می گیرند که برای آن جهت خاص یا آن مقدار خاص از نیرو توانایی کافی ندارند و این فشارهای خارج از توان منجر به کشیدگی یا پارگی آنها خواهد شد. فشارهای وارده به بدن می توانند ناگهانی یا بصورت مزمن و در اثر انجام حرکات تکراری و غیر صحیح باشد.

علائم کشیدگی رباط و تاندون , عضله

- درد مهمترین و اولین نشانه این آسیب است که می تواند بروز آسیب را بیان کند. در ورزش و تمرین بروز درد می تواند بدنبال یک حادثه خاص و ناگهانی و یا بتدریج و بدنبال حرکات مکرر و تکراری بصورت تدریجی رخ دهد.
- تورم ناحیه آسیب دیده تقریباً‌ همیشه وجود دارد که ظهور آن می تواند ناگهانی یا بتدریج طی چند ساعت باشد. هرگاه فیبرهای تاندون, رباط یا عضله آسیب ببینند مقداری خونریزی رخ می دهد البته این خونریزی امکان دارد طول بکشد تا بطور واضح زیر پوست مشاهده شود ( کبودی ).
- بخاطر درد و تورم معمولاً عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده دچار انقباض ( اسپاسم ) می شوند.
- بدن با ایجاد درد, تورم و اسپاسم سبب می شود که از آن ناحیه کمتر استفاده شود تا روند بهبودی آن زودتر رخ دهد.

]]>
ورزش و تغذیه سالم استرس را کاهش می دهند 2011-12-06T09:09:49+01:00 2011-12-06T09:09:49+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/235 کیوان فیروزه ئی هر انسانی در شرایطی خاص و یا بجرانی با استرس روبرو شده است. استرس و فشار روحی به غیر از اتکه با شرایط روحی و اعتماد به نفس شخص در ارتباط باشد، با تغذیه و شرایط بدنی نیز مرتبط است.ورزش صحیح و تغذیه سالم به بدن کمک می کنند تا در کنترل سیستم عصبی، بدست آوردن اعتماد به نفس و کار کردن و فرمان گرفتن صحیح در شرایط بحرانی موفقتر عمل کند.تحقیقات نشان داده است که اشخاصی که تغذیه سالم دارند و مرتب ورزش می کنند بسیار کمتر از اشخاص دیگر در شرایط بحرانی عصبی می شوند.تغذیهبرخی از مواد غذایی با کمبود ویتامین B

هر انسانی در شرایطی خاص و یا بجرانی با استرس روبرو شده است. استرس و فشار روحی به غیر از اتکه با شرایط روحی و اعتماد به نفس شخص در ارتباط باشد، با تغذیه و شرایط بدنی نیز مرتبط است.


ورزش صحیح و تغذیه سالم به بدن کمک می کنند تا در کنترل سیستم عصبی، بدست آوردن اعتماد به نفس و کار کردن و فرمان گرفتن صحیح در شرایط بحرانی موفقتر عمل کند.

تحقیقات نشان داده است که اشخاصی که تغذیه سالم دارند و مرتب ورزش می کنند بسیار کمتر از اشخاص دیگر در شرایط بحرانی عصبی می شوند.

تغذیه
برخی از مواد غذایی با کمبود ویتامین B Complex و داشتن قند بالا، باعث می شوند تا یدن به سوی اضطراب، عصبانیت و استرس تمایل پیدا کند. بهترین شکل تغذیه برای جلوگیری از چنین مسیله ای، مصرف میوه، سبزیجات و دانه ها و غلات کامل است.

ویتامینهای B برای برای کاهش استرس و عصبانیت پیشنهاد می شود. دانه ها و غلات کامل، سبزیجات، تخم مرغ و ماهی از مواد عذایی هستند که حاوی ویتامین های B می باشند.

گردوی تازه میوه ای است که به درمانگر بیماریهای عصبی شهرت دارد. عسل نیز همین خاصیت را دارد. جو و نان جو نیز برای سیستم عصبی مفید هستند. از میوه های دیگر می توان به موز، زرد آلو و میوه های خشک شده اشاره کرد.

اما قهوه، شکلات، مشروبات الکلی، ادویه جات زاید، شکر، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل ها می بایست کمتر شوند و یا اصلا".

ورزش
ورزش و تمرینات ورزشی نیز در کاهش و رفع استرس، و فشارهای عصبی بسیار موثرند. کارشناسان می گویند کسانی که مرتبا" ورزش می کنند، در فشارهای عصبی راحتتر خود را کنترل می کنند و تصمیمات بهتری می گیرند.

انجام تمرینات ورزشی باعث می شود تا بدن فشار خون خود را تنظیم کند و سیستمهای عصبی استقامت بیشتری کسب کنند. پس بدین صورت بدن می تواند کنترب بهتری در شرایط بحرانی و فشارهای روحی داشته باشد.

از سویی، قدرتمند شدن عضلات و بطور کلی آناتومی بدن باعث می شود تا شخص از لحاظ روحی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

انجام هر نوع ورزش و تمرینی اما بطور مستمر و از روی برنامه، قابلیت غلبه بر استرس را ارایه می کند. هر چه ورزش دارای استقامت بیشتری باشد، می توان گفت که استرس را بیشتر کاهش می دهد. ورزشهایی نظیر یوگا، که ورزشی روجی-جسمی است، با موضوع اعتماد به نفس و اعتقاد بیشتر سر و کار دارند. ورزشهایی دیگر نظیر ورزشهای Extreme نیز چون جادثه جویانه هستند، می توانند قابلیت غلبه بر فشارهای روحی را در مدت زمان کوتاهی افزایش دهند.

منبع:مجله اینترنتی ورزش
]]>
تفاوت ورزش با نرمش 2011-12-05T08:22:24+01:00 2011-12-05T08:22:24+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/234 کیوان فیروزه ئی نرمش نرمش عبارت از حركات كششی و نرمشی است كه در همه جا و همه وقت می توان آن را انجام داد. اگر جنبه های مدیتیشن و تمركز را از یوگا برداریم، حركات یوگا را می توان نرمش نامید. نرمش بدون بالا بردن زیاد ضربان قلب عضلات بدن را كشش داده و به شادابی بدن می انجامد . با به گردش درآوردن جریان خون در تمام قسمت های بدن خصوصا"در آغاز روز نشاط را به ارمغان می آورد. و مشكلی هم با پایین بودن قند خون ندارد. بهترین زمان برای انجام فعالیت های ورزشی عصر می باشد و بد ترین زمان انجا نرمش

نرمش عبارت از حركات كششی و نرمشی است كه در همه جا و همه وقت می توان آن را انجام داد. اگر جنبه های مدیتیشن و تمركز را از یوگا برداریم، حركات یوگا را می توان نرمش نامید. نرمش بدون بالا بردن زیاد ضربان قلب عضلات بدن را كشش داده و به شادابی بدن می انجامد . با به گردش درآوردن جریان خون در تمام قسمت های بدن خصوصا"در آغاز روز نشاط را به ارمغان می آورد. و مشكلی هم با پایین بودن قند خون ندارد.

بهترین زمان برای انجام فعالیت های ورزشی عصر می باشد و بد ترین زمان انجام آنها صبح است. وبعضی از افراد صبح زود از خواب برخاسته و شروع به ورزش می كنند در صورتی كه در این وقت از روز قند خن و همچنین دیگر فاكتور های انرژی زای بدن در حداقل خود قرار دارند و ورزش می تواند آسیب های جدی به بدن وارد كند. در صورتی كه پیاده روی و نرمش صبحگاهی می تواند باعث شادابی و نشاط در طول روز گردد .


]]>
اطلاعاتی در خصوص قرص های چربی سوز،عوارض و تأثیر آنها بر بدن 2011-12-04T20:51:06+01:00 2011-12-04T20:51:06+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/233 کیوان فیروزه ئی سلامت نیوز :مواد اصلی و موثر قرص های چربی سوز اغلب شامل کافئین و افدرین است. مصرف این قرص ها گاهی دارای عوراض جانبی و حتی خطر مرگ است. لذا از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها باید جدا خودداری کرد.دکتر پروانه رحیمی، استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره این قرص‌ها می‌گوید:«این گروه داروها به صورت‌های مختلفی در بدن اثر می‌کنند و همه‌شان مضر نیستند. به عنوان مثال، داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی‌ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع وی

سلامت نیوز :مواد اصلی و موثر قرص های چربی سوز اغلب شامل کافئین و افدرین است. مصرف این قرص ها گاهی دارای عوراض جانبی و حتی خطر مرگ است. لذا از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها باید جدا خودداری کرد.

دکتر پروانه رحیمی، استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره این قرص‌ها می‌گوید:

«این گروه داروها به صورت‌های مختلفی در بدن اثر می‌کنند و همه‌شان مضر نیستند. به عنوان مثال، داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی‌ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع ویتامین‌های محلول در چربی شده و فرد را با سوء‌تغذیه روبه‌رو می‌کنند.
گروه دیگری از داروهای چربی‌سوز هم هستند که مهار‌کننده جذب چربی هستند و باعث می‌شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نشود. اما به ‌طور کلی داروهای چربی‌سوزی که سوخت‌ و‌ ساز بدن را بالا می‌برند چند مشکل ایجاد می‌کنند و بی‌احتیاطی و ناآگاهانه مصرف کردن آنها می‌تواند موجب مرگ شود؛ مثلا داروهایی که روی غده تیرویید اثر کرده سوخت و ساز را از آن طریق بالا می‌برند، در افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند، ممکن است موجب مرگ شوند.
از سوی دیگر، این داروها باعث از بین رفتن چربی‌های سلولی شده و به بدن آسیب می‌رسانند. همچنین بالا رفتن سوخت و ساز روی دستگاه گوارش نیز اثرگذار بوده و باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شود. پزشکی که برای افراد چاق (BMI بالاتر از 30) این داروها را به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز می‌کند، باید عملکرد داروها را توضیح دهد تا بیمار با آگاهی، مصرف چربی‌سوزها را انتخاب کند.»
 
دکتر محمود بیگلر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره این قرص‌ها می‌گوید:

«در شرایط کنونی این قرص‌ها خارج از چرخه نظارت وزارت بهداشت و درمان در بازار توزیع می‌شوند. بیشتر این قرص‌ها از کشورهای هند و پاکستان وارد ایران می‌شوند و هیچ اطمینانی به سلامت آنها نیست و تضمینی هم برای لاغری افراد وجود ندارد.
قرص‌های چربی‌سوز توزیع شده در بازار استاندارد نیستند. این قرص‌ها فقط افراد چاق را به سمت خود جذب کرده و منابع چربی را در بدن آنان آزاد می‌کنند. قرص چربی‌سوز "ونوستات" تنها قرص استاندارد و تایید شده در وزارت بهداشت و درمان است. این قرص فاقد عوارض است و برای افراد مشکلی را به وجود نخواهد آورد. ونوستات (ارلیستات) یک مهار‌کننده برگشت‌پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال می‌کند. بنابراین از هیدرولیز چربی تری‌گلیسرید به شکل قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می‌کند. این دارو از طریق خوراکی به مقدار ناچیزی جذب می‌شود و به همراه یک رژیم غذایی کنترل‌شده و کم‌کالری جهت کاهش وزن و نگهداری این وضعیت و نیز کاهش خطر برگشت چاقی به کار می‌رود.»

]]>
روشهای مختلف کاهش وزن(لاغری) 2011-12-04T20:32:08+01:00 2011-12-04T20:32:08+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/232 کیوان فیروزه ئی روش های مختلفی برای لاغری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند .1- رژیمهای غذائی:در حال حاضر پنج روش رژیم غذایی وجود دارد:الف) قطع كامل استفاده از كربوهیدراتب) استفاده از پودرهای آماده شده در غذای رژیم گیرنده كه این پودرها معمولا از پست ترین انواع پروتئین هستند و مصرف خیلی از آنها در كشور سازنده ممنوع است، اما این كشورها آنها را به كشورهای عقب افتاده و كشورهای جهان سوم صادر می‌كنند.پ) استفاده از پروتئین خالص و حذف كامل كربوهیدارتت) استفاده از رژیم چربی خالص و حذف كامل كربوهیدرات و پرو
روش های مختلفی برای لاغری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند .


1- رژیمهای غذائی:

در حال حاضر پنج روش رژیم غذایی وجود دارد:

الف) قطع كامل استفاده از كربوهیدرات
ب) استفاده از پودرهای آماده شده در غذای رژیم گیرنده كه این پودرها معمولا از پست ترین انواع پروتئین هستند و مصرف خیلی از آنها در كشور سازنده ممنوع است، اما این كشورها آنها را به كشورهای عقب افتاده و كشورهای جهان سوم صادر می‌كنند.
پ) استفاده از پروتئین خالص و حذف كامل كربوهیدارت
ت) استفاده از رژیم چربی خالص و حذف كامل كربوهیدرات و پروتئین
ث) استفاده از هر 3 گروه غذائی (كربوهیدارت، پروتئین، چربی)

2- ورزش:
افزایش فعالیت بدن موجب لاغری می‌شود، و پیاده روی بهترین نوع ورزش است. ورزش به تنهائی و بدون پیروی از رژیم غذائی نتیجه مناسبی ندارد.

3- سونای خشك:
كاهش وزن با تعرق و كاستن از مقدار آب بدن یكی دیگر از راههای لاغری است اما نتایج این روش لاغری فقط چند روز ادامه دارد و پس از مصرف معمول آب و مایعات و نمك، وزن به سرعت به میزان اولیه باز خواهد گشت.

4- طب سوزنی:
روش بسیار خوبی است كه با زدن سوزنهایی در قسمتهای خاص، در بیمار احساس سیری به وجود می‌آید و این احساس او را از خوردن منع كرده، همین كار سبب لاغری وی می‌شود. متاسفانه بیشتر متصدیان این برنامه، آگاهی كامل از طب سوزنی و مسیر اعصاب اشتها ندارند و به همین دلیل میزان موفقیت در استفاده از این روش در كشورمان ضعیف است. در طب سوزنی حقیقی نباید لیست غذائی خاصی به فرد چاق داد زیرا با استفاده از سوزنهای یاد شده، اشتها كور می‌شود و رغبت به خوردن از بین می‌رود. بنابراین اگر همراه آن لیست غذایی بدهند یعنی این نوع طب سوزنی، تقلبی است.


]]>
توصیه های بهداشتی در ورزش 2011-12-04T07:27:51+01:00 2011-12-04T07:27:51+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/231 کیوان فیروزه ئی بهداشت ورزشی هدف از رعایت بهداشت ورزشی، تامین سلامت ورزشكاران می‌باشد . كسانی كه تربیت بدنی و ورزش از برنامه های هفتگی و ماهانه آنهاست  باید به امر بهداشت  توجه بیشتری نشان دهند. ورزش اصول بهداشتی خاص خود را دارد كه رعایت آنها از بروز بیماری های جسمی و همچنین عواقب خطر ناک جلوگیری می كند. مهم است بدانیم چگونه این نکات را رعایت کنیم در این جا توجه ورزشكاران را با اصول بهداشتی كه در زمان فعالیتهای ورزشی باید رعایت كنند جلب می نمائیم : 1-لباس ورزشی تقریبا" باید گشا بهداشت ورزشی


هدف از رعایت بهداشت ورزشی، تامین سلامت ورزشكاران می‌باشد . كسانی كه تربیت بدنی و ورزش از برنامه های هفتگی و ماهانه آنهاست  باید به امر بهداشت  توجه بیشتری نشان دهند.
ورزش اصول بهداشتی خاص خود را دارد كه رعایت آنها از بروز بیماری های جسمی و همچنین عواقب خطر ناک جلوگیری می كند. مهم است بدانیم چگونه این نکات را رعایت کنیم

در این جا توجه ورزشكاران را با اصول بهداشتی كه در زمان فعالیتهای ورزشی باید رعایت كنند جلب می نمائیم :


1-لباس ورزشی تقریبا" باید گشاد، كم وزن و راحت باشد و متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود.فرد باید متناسب با درجه حرارت محیط لباس مناسب بپوشد

استفاده از لباسهای مناسب ورزشی از قبیل پیراهن، شورت، گرمكن شلوار و در بعضی مواقع ساق بند، زانوبند، ضروری است و باعث راحتی ورزش كنند در هنگام ورزش می شود. استفاده از لباسهای پلاستیكی و شمعی یا مشابه بویژه در هنگام دویدن و یا ورزشهای سنگین مناسب نیست. اكثر كسانی كه این لباسها را می پوشند برای تعریق زیاد است ، این عمل صحیح نمی باشد زیرا پوشیدن این گونه لباسها از تبخیر سطح پوست و در نتیجه خنك شدن بدن جلوگیری می كنند و خستگی زودرس به انسان دست می دهد. برای رعایت بهداشت بهتر است از لباسهای نخی و مشابه آن استفاده كنیم. سعی كنید در هنگام ورزش از حوله خودتان استفاده نمایید و پس از استفاده آن را بشوئید. استفاده از حوله و لباسهای دیگران غیربهداشتی است و برای استفاده مكرر باعث ایجاد بیماریهای پوستی می شود و همچنین لباسها و حوله خود را به طور مكرر به دیگران ندهید چرا كه برای آنها هم بهداشتی نیست.

]]>
پروتئینها و نقش آنها در بدن و فعالیتهای ورزشی 2011-12-01T19:22:02+01:00 2011-12-01T19:22:02+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/227 رامیار نجفی پروتئین ها ← حدود 15% کالری مورد نیاز روزانه را تامین می کنند .                                                           19-20% وزن کل بدن ←        نیمی در عضله،در استخوان و غضر پروتئین ها ← حدود 15% کالری مورد نیاز روزانه را تامین می کنند .
                                                         
 19-20% وزن کل بدن ←        نیمی در عضله،در استخوان و غضروف،در پوست و مایعات
                                                                 
                                                                 
میزان نیاز gr 8/0 برای هر کیلوگرم بدن
پروتئین ها در ← 1) ساختمان سلولی
 2) آنزیمها
3 ) ژنها
4) پروتئین های انتقال دهنده
5) پروتئین های انقباضی (اکتین، میوزین)

به همین خاطر به پروتئین (اساس زندگی) می گویند

تنها در دو جای بدن پروتئین نیست 1) ادرار     2) صفرا

نیاز به پروتئین در مواقع زیر افزایش می یابد 
 1) رشد
2) افزایش واکنش های متابولیسمی

3) بیماری های عفونی
4) سوختگیها
 5) التیام زخمها

ساختمان پروتئین ها ← علاوه بر نیتروژن H.O.C ← 16%
اجزاء ساختمانی ← اسید آمینه
20 نوع اسید آمینه که ترکیب های مختلف آن 000/30 نوع پروتئین می سازد
                                                            
                                                                      COOH

ساختمان یک اسید آمینه                      H        C        R              
                                                                        2NH


ساده ترین اسید آمینه ← گلیسین که به جای R      یک اتم       H  دارد.
از نظر وزن ملکولی ← گلیسین با 75 گرم سبک ترین ،سیستین با 240 گرم سنگین ترین
                                     
                   
اسیدهای آمینه
 ضروری ← در بدن سنتز نمی شوند (9نوع)
 غیرضروری ← در کبد ساخته می شوند (11نوع ]]>
چربیها و نقش آنها در تغذیه ، ارتباط چربیها با فعالیتهای ورزشی 2011-12-01T18:57:19+01:00 2011-12-01T18:57:19+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/226 رامیار نجفی ساختار و طبقه بندی چربیهاعناصر سازنده چربیها چربیها ← کربن، هیدروژن، مقدار کمی اکسیژنوظایف چربی ها                                            1) انرژی زایی2) در ساختمان سلولها انرژی زایی چربی ها ← 2 برابر قندها و بروتئین ها است.در شرایط طبیعی تغذیه ← 25- 20 % کالری مورد نیاز روزانه ساختار و طبقه بندی چربیها
عناصر سازنده چربیها چربیها ← کربن، هیدروژن، مقدار کمی اکسیژن

وظایف چربی ها                                            
1) انرژی زایی
2) در ساختمان سلولها
انرژی زایی چربی ها ← 2 برابر قندها و بروتئین ها است.
در شرایط طبیعی تغذیه ← 25- 20 % کالری مورد نیاز روزانه از مصرف چربی ها تامین می شود.
یک جیره متعادل  غذایی روزانه ← 90-65 گرم چربی دارد.
طبقه بندی چربیها :
ساده ( اسید چرب ، گلیسریدها ، مومها )
مركب
مشتق
اسید چرب ← بیشتر از 70 نوع اسید چرب در طبیعت یافت می شود

                           40-0 → n → CooH-)n2(CH-3 CH
معروفترین اسیدهای چرب ← 1) اسید استئاریک     18C
 2) اسید اولئیک        18C ← یک پیوند 2 گانه
 3) اسید پالمیتیک      16C

اتمهای کربن به وسیله اتصالات منفرد به یکدیگر متصل شده.
انواع اسیدهای چرب
1) اسیدهای چرب   اشباع شده     اسید پالمیتیک

2) اسیدهای چرب   اشباع نشده ← اسید اولئیک

اسید های چرب اشباع نشده :
 1) مایع
 2) زودتر هضم می شوند
 3) از منابع گیاه
 4) حاوی ویتامین های محلول در چربی


اسید لینولئیک ←2 اتصال مضاعف      اسید لینولئیک ← 3 اتصال مضاعف
گلیسریدها ← فراوانترین نوع چربیها
                                  
 با توجه به تعداد CooH =  منو
                                            دی
                                            تری

]]>
ورزش به مثابه ارزش 2011-11-26T18:34:17+01:00 2011-11-26T18:34:17+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/225 کیوان فیروزه ئی مهدیه آقازمانی/ کارشناسان و مسؤولان در گفتگو با «سلامت»، ورزش همگانی را چیزی فراتر از ورزش قهرمانی می‌دانند   گاهی چیزهای بسیار مهم در زندگی ما اتفاق می‌افتد که ما از آن غافل‌ایم و شاید زمانی متوجه آن شویم که دیگر خیلی دیر شده است. اگر نگاهی به آمار رو به افزایش بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، چاقی، انواع سرطان‌ها، افسردگی، اضطراب و... بیندازید، حتما متوجه خواهید شد که ورزش نکردن و نداشتن تحرک بدنی یکی از همان اتفاقات مهمی است که زندگی ما را احاطه کرده و ما از آن غافل شده‌ایم.مهدیه آقازمانی/ کارشناسان و مسؤولان در گفتگو با «سلامت»، ورزش همگانی را چیزی فراتر از ورزش قهرمانی می‌دانند

 

گاهی چیزهای بسیار مهم در زندگی ما اتفاق می‌افتد که ما از آن غافل‌ایم و شاید زمانی متوجه آن شویم که دیگر خیلی دیر شده است. اگر نگاهی به آمار رو به افزایش بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، چاقی، انواع سرطان‌ها، افسردگی، اضطراب و... بیندازید، حتما متوجه خواهید شد که ورزش نکردن و نداشتن تحرک بدنی یکی از همان اتفاقات مهمی است که زندگی ما را احاطه کرده و ما از آن غافل شده‌ایم. درکشورهای مختلف بین 60 تا 85 درصد از افراد تحرک کافی ندارند و اگر بگوییم زندگی بی‌تحرک باعث افزایش شدید آمار مرگ و میر و افزایش بیماری‌های غیرواگیر می‌شود، اغراق نکرده‌ایم. در ادامه با برخی از مسوولان در مورد باورهای رایج در جامعه به گفتگو نشسته‌ایم.
مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت حرف‌هایش را با بیان آماری نگران‌کننده شروع می‌کند: «عامل حدود 50 تا 60 درصد بیماری‌ها کم‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب است و بیش از 70 درصد مردم کم‌تحرک هستند و این کم‌تحرکی در زنان بیشتر از مردان است.»

مادران باید الگوی ورزش خانواده باشند:
 

دکتر رخشانی، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

دکتر رخشانی در ادامه حرف‌هایش توضیح می‌دهد که: «تحرک بدنی تعاریف مختلفی دارد و سه نوع تحرک بدنی داریم: خفیف، متوسط و شدید یا قوی. در واقع ورزش فعالیت بدنی قوی یا شدید است و ما توقع نداریم که همه مردم ورزش کنند و حتما به سالن ورزشی بروند یا حتما یک رشته ورزشی را انتخاب کنند. آن چیزی که مدنظر است این است که هر فرد بتواند به طور روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط منظم و هدف‌مند داشته باشد و این تحرک بدنی باید به گونه‌ای باشد که فرد احساس کند ضربان قلب‌اش تندتر می‌زند و شروع به عرق کردن ‌کند.» دکتر رخشانی فعالیت‌های روزانه مثل فعالیت فکری، خرید کردن و خانه‌داری را جزو فعالیت‌ بدنی خفیف دسته‌بندی می‌کند و می‌گوید: «هدف از فعالیت بدنی مصرف کالری و قوی شدن عضلات بدن است و مشکل اصلی ما این است که مردم اطلاعات زیادی در مورد فیزیولوژی بدن‌شان ندارند. مردم باید بدانند سوخت و ساز بدن چگونه صورت می‌گیرد و بدن در روز به چه میزان کالری نیازمند است. با آگاهی از این موارد می‌توانند فعالیت بدنی مناسبی داشته باشند.» مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت تاکید می‌کند: «فعالیت بدنی از بروز بیماری‌های فشارخون، انواع سرطان‌ها، دیابت و چاقی پیشگیری می‌کند و به سلامت جسمی و روحی منجر می‌شود و احساس شادابی و اعتماد به نفس به فرد می‌دهد، بنابراین نباید کمبود امکانات و نبود وقت را بهانه‌ای برای نداشتن فعالیت بدنی ذکر کنیم و هر فرد می‌تواند با توجه به شرایط‌اش به طور متوسط روزانه نیم ساعت فعالیت بدنی متوسط داشته باشد و حتی می‌تواند این زمان را به دو تایم
15 دقیقه‌ای تقسیم کند.»
 
]]>
۲۰ فرمان برای بهتر ورزش کردن 2011-11-26T18:25:41+01:00 2011-11-26T18:25:41+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/224 کیوان فیروزه ئی این که ورزش برای سلامت جسم و روح انسان فواید بسیاری دارد غیر قابل انکار است و همه مردم به نوبه خود بافواید مختلف و متنوع ان اشنایی دارند . علاقه به سلامتی ،نشاط،طراوت وهمچنین تخلیه انرژی در وجود انسان ها یافت میشود و همین دلیل میتواند برای انجام فعالیت ورزشی ،تحرک و شرکت در برنامه های ورزشی کافی باشد. اما بعضا به دلیل اشنا نبودن با قوانین ورزش کردن دچار اسیب شده و از ورزش رو گردان می شوند. حال فقط برای یک برنامه ورزشی ساده چند توصیه مهم را در نظر گرفته ایم که خواندن ان و به کار بستن
این که ورزش برای سلامت جسم و روح انسان فواید بسیاری دارد غیر قابل انکار است و همه مردم به نوبه خود بافواید مختلف و متنوع ان اشنایی دارند . علاقه به سلامتی ،نشاط،طراوت وهمچنین تخلیه انرژی در وجود انسان ها یافت میشود و همین دلیل میتواند برای انجام فعالیت ورزشی ،تحرک و شرکت در برنامه های ورزشی کافی باشد.
اما بعضا به دلیل اشنا نبودن با قوانین ورزش کردن دچار اسیب شده و از ورزش رو گردان می شوند.
حال فقط برای یک برنامه ورزشی ساده چند توصیه مهم را در نظر گرفته ایم که خواندن ان و به کار بستن این موارد به سلامت بیشتر کمک میکند.

● قبل از ورزش:
 

۱) اگر برنامه ورزشی شما قرار است در ساعات اولیه صبح باشد حداقل یک ونیم ساعت زودتر از لحظه آغاز ورزش از خواب بیدار شوید تا عضلات شما زمان کافی برای اماده شدن و بیدار شدن را داشته باشند .
۲) قبل از اینکه ورزش کردن را آغاز کنید خصوصا اگر زمان ان صبح باشد حتما کمی اب،شیر یا ابمیوه تازه بنوشید تا به رفع غلظت خون شما در ساعات اولیه صبح کمک کند.
۳) حرکات کششی و نرمشی را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید حتی اگر برنامه ورزشی شما یک پیاده روی مختصر باشد
۴) اگر میخواهید بعد از صبحانه ورزش کنید حداقل یک ساعت فاصله زمانی بین صبحانه وآغاز ورزش را رعایت کنید، به دلیل اینکه در این مدت خون اطراف معده تجمع میکند تا به هضم سریعتر وراحتتر غذا کمک کند اما برای ورزش کردن شما به حضور خون در عضلات نیاز دارید و این دوگانگی به نفع شما نیست.
۵) باتوجه به وضعیت هوا وفصلی که در ان به سر میبریم لباس مناسب با هوا را به تن کنید وحتما از لوازم ورزشی مرغوب استفاده کنید چه بسا که استفاده از لباس و لوازم ورزشی غیر استاندارد بیشتر برای سلامت انسان ضرر داشته باشد.
۶) البته در این قسمت به استفاده از کفش ورزشی مناسب و مرغوب توصیه اکید می شود زیرا پا قلب دوم است.

]]>
آیا کودکانمان باید ورزش کنند؛ چقدر و چگونه؟ 2011-11-26T18:10:32+01:00 2011-11-26T18:10:32+01:00 tag:http://blogsports.mihanblog.com/post/223 کیوان فیروزه ئی وقتی فرزندمان به سه یا پنج سالگی می‌رسد، او را به باشگاه ژیمناستیک یا بدن‌سازی و تناسب اندام یا دوی ماراتن می‌فرستیم اما نمی‌دانیم آیا برای فرزندمان مناسب است یا نه؟ کودک از کجا باید شروع کند یا چگونه باید ورزش کند؟ در این مقاله به ورزش کودکان و اصول آن می‌پردازیم. در یک کلاس آموزشی پزشکان ورزشی، از شرکت کنندگان پرسیدند اگر والدین کودکی هشت ساله به شما مراجعه کنند و از شما بپرسند که آیا کودک ما می‌تواند به دوی ماراتن بپردازد، شما چه خواهید گفت؟ البته همه مات و مبهوت به مدرس نگاه وقتی فرزندمان به سه یا پنج سالگی می‌رسد، او را به باشگاه ژیمناستیک یا بدن‌سازی و تناسب اندام یا دوی ماراتن می‌فرستیم اما نمی‌دانیم آیا برای فرزندمان مناسب است یا نه؟ کودک از کجا باید شروع کند یا چگونه باید ورزش کند؟ در این مقاله به ورزش کودکان و اصول آن می‌پردازیم.
در یک کلاس آموزشی پزشکان ورزشی، از شرکت کنندگان پرسیدند اگر والدین کودکی هشت ساله به شما مراجعه کنند و از شما بپرسند که آیا کودک ما می‌تواند به دوی ماراتن بپردازد، شما چه خواهید گفت؟ البته همه مات و مبهوت به مدرس نگاه می‌کردند ونمی‌دانستند چه بگویند؟

ورزش کودکان، قانون دارد

 

برای بچه‌های زیر 10 سال اصولا باید آموزش‌های حرفه‌ای ورزشی کم باشد و بهتر است فقط به یک نوع ورزش خاص نپردازند و به تفریحات دیگر هم مشغول شوند. از طرفی، ورزش کردن برای کودکان باید جنبه سرگرمی، بازی و کشف مجهولات داشته باشد و موضوع تجربه کردن برای آنان مطرح باشد و حالت رقابت در میان نباشد. کودکانی که می‌خواهند ورزش کنند و در محدوه سنی زیر 10 سال قرار دارند، باید مهارت‌های پایه را یاد بگیرند.

قوانین ورزشی باید برای آنان انعطاف‌پذیر باشد و زمان آزاد بیشتری داشته باشند و زمان آموزشی مخصوص آن ورزش کوتاه باشد و همان‌طور که پیش از این گفته شد، رقابت کمی‌در میان باشد.
 در حقیقت درباره کودکان باید از بازی‌های ورزشی گفت، به ویژه بازی‌های مهارتی که علاوه بر مهارت‌های گوناگون، از راهکارهای متعدد بازی و ورزش و حس مشارکت نیز بیشتر بدانند. در این میان باید به جنس کودک هم توجه کنیم.

]]>